O Nas - .: EOG UM Nowa Ruda .:

Nowa Ruda to miasto jakich mało na mapie Polski. Rynek jest tu trochę „z górki” lub „pod górkę”. Miejscowość położona na wysokości pomiędzy 360, a 420 m n.p.m, w dolinie rzeki Włodzicy i jej dopływów, w Obniżeniu Noworudzkim, pomiędzy Górami Sowimi i Wzgórzami Włodzickimi, w północno – zachodniej części Ziemi Kłodzkiej.  Na peryferiach Nowej Rudy krzyżują się drogi wojewódzkie 381 i 385. To także ważna stacja linii kolejowej Wałbrzych – Kłodzko.

Gmina Miejska Nowa Ruda jest samodzielną jednostką samorządu terytorialnego, posiadającą osobowość prawną, powołana do organizacji życia publicznego na swoim terytorium. W ramach zadań własnych Gmina m.in. ma obowiązek dbać o ochronę środowiska i przyrodę oraz gminną zieleń i zadrzewienie stąd realizacja tego projektu.

Podobnie jak większość miast w kraju borykamy się z problemem niewykorzystania potencjału wód opadowych, zanieczyszczeniem powietrza oraz ze zjawiskiem tzw. miejskiej wyspy ciepła. W mieście występuje wyższa niż średnia dla województwa i Polski ilości opadów atmosferycznych. Ponadto w mieście ze względu na górski charakter występuje wiele skarp, które podczas opadów narażone są na erozję.